گوهرها

خواص عقیق

احادیث معتبر در فضیلت و خواص انواع عقیق:

امام صادق (ع) : انگشتر عقیق در دست کنید که مبارک است و صاحب آن عاقبتش به خیر و نیکی باشد .

پیامبر (ص) : هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد حاجتش بر آورده می شود .

امام صادق (ع) : انگشتر عقیق باعث ایمنی در سفر است .

امام صادق (ع) : هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد پریشان نشود و عاقبت کارش البته نیکو باشد .

پیامبر اکرم (ص) : انگشتر عقیق در دست کنید مادامی که آدم آن را با خود داشته باشد اندوهی به او نمی رسد .

امام علی (ع) :  دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر است از هزار رکعت که با آن نباشد .

علی بن موسی رضا (ع) : انگشتر یاقوت در دست کنید  که پریشانی را برطرف می کند .

امام موسی کاظم (ع) : انگشتر زرد در دست کنید که موجب آسانی است و درآن هیچ دشواری نباشد .

امام رضا (ع) : انگشتر ” زبر جد ” در دست داشتن فقر را بتوانگری بدل میکند و هر که انگشتری یاقوت زرد در دست کند فقیر نشود .

پیامبر (ص) : خداوند عالمیان می فرماید که من شرم دارم از دستی که بسوی من بلند شود به دعا و در آن انگشتر فیروزه باشد پس او را نا امید بر گردانم .

امام صادق (ع) :  هر که انگشتر فیروزه در دست کند  دستش فقیر نشود.

امام صادق (ع) : بد نمی دانم در دست کردن انگشتر حدید را وقتی که به دیدن کسی رود  که از او  ترسد از اهل شر برای آنکه شر او ساکن می شود و انگشتر حدید شیاطین را دور می کند  و بدرستیکه هر کسی که انگشتر  ” در ”  در دست کند با نظر کردن به آن خداوند  زیارت یا حج یا عمره در نامه عمل او بنویسد که ثوابش ثواب پیامبران و صالحان باشد .

امام صادق (ع) :  حق تعالی زینت و اظهار نعمت را دوست می دارد  و ترک رینت و اظهار بد حالی را دشمن .  و دوست می دارد  که اثر نعمت را در بنده خود بیند به اینکه خود را خوشبو دارد و خانه را نیکو کند .

امام صادق (ع) : نماز کسی که خوشبو باشد بهتر است از  هفتاد نماز که بی بوی خوش باشد .

پیامبر اکرم (ص) : بوی خوش را ترک نکنید  که ملائکه بوی خوش را می بویند و در هر روز جمعه البته ترک مکن  و هر چه صرف نمایی در بوی خوش اسراف نیست .

امام صادق (ع) :  هر که در هر روز بوی خوش بر خود بمالد  تا شب عقلش با او باشد .

منقولست که امام علی (ع)  چها رانگشتر در دست می کردند . انگشتر یاقوت برای شرافت و زینتش. فیروزه برای نصرت و یاریش. حدید برای قوتش و عقیق برای حرز و دفع دشمنان و بلا ها .

تنوع رنگی عقیق:

عقیق انواع مختلفی دارد که بیشتر ما با انواع قهوه‌ای مایل به قرمز یا اکثرا مشکی آن آشنا هستیم، درحالی‌که عقیق جزو متنوع‌ ترین سنگ‌های زینتی به‌ شمار می‌رود . عقیق‌ آبی، قهوه‌ای، توده‌ای، سلیمانی، سبز و سرخ از انواع عقیق هستند . عقیق زرد هم یکی از رایج‌ ترین انواع عقیق بین ما ایرانی‌هاست که با عنوان شرف‌الشمس خرید و فروش می‌شود، درحالی‌که این نام دعای حک شده روی آن است نه خود عقیق . این نوع عقیق معادن فراوانی دارد . عقیق سبز و آبی هم از انواع دیگر عقیق هستند که ممکن است بعضی ها با زمرد و فیروزه اشتباه بگیرند . عقیق آبی حالتی بلورین دارد ولی بافت فیروزه دقیقا توده‌ سنگی و مات است . فیروزه بعد از تراش و صیقل معمولا کمی جلا می‌‌گیرد اما باز هم بلورین و شفاف نیست . عقیق سبز هم به اندازه زمرد درخشان نیست و بافت مولکولی آن ساده‌‌تر از زمرد است .

نحوه نگهداری از عقیق:

عقیق ها به‌دلیل بافت کوارتزی خود به اندازه سنگ‌ فیروزه و دیگر سنگ ها حساس نیست یعنی موقع شست‌ وشوی ظرف یا استحمام می‌تواند همراه شما باشد ولی بهتر است سنگ عقیق را کمتر در معرض مواد شوینده قرار بدهیم . برای شارژ و تقویت خواص سنگ هم کافی است آن را ۲ ساعت در آب زلال قرار دهید و بعد به اندازه ۳ دقیقه و نه بیشتر زیرتابش مستقیم نور آفتاب بگذارید .

خواص و فواید عقیق:

۱: ایمنى دهنده در سفرها بوده و آدمى را از بدى ها حفظ مى کند .

۲: با خیر و نیکى روبه رو مى کند .

۳: غم و غصه را رفع مى کند .

۴: فقر را از بین مى برد و باعث گشایش رزق مى شود .

۵: کارها را به نیکى و خوبى تمام مى کند .

۶: موجب اجابت دعا و برآورده شدن هر حاجتى مى شود .

۷: موجب برکت و باعث ایمنى از بلا مى شود .

۸: ایمنى از پادشاه ظالم

۹: همراه داشتن آن به هنگام نماز معادل هزار رکعت است .

۱۰: بوجود آوردن شجاعت و از بین بردن ترس

در دنیای سنگهای قیمتی عقیق را باید گل سرسبد دانست،سنگی با قدمت هزاران ساله که از دیرباز به عنوان یک سنگ زینتی مورد استفاده قرار میگرفت، این موضوع در فرهنگهای مختلف همچون مصریان بسیار دیده می شود، به طوری که با تراش عقیق به ساخت مهره، نگین انگشتر و تزئین ظروف می پرداختند . عقیق جزو کانی‌هایی است که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است . عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است .

ترکیب شیمیایی آن سیلیس است و البته گاهی عناصری نظیر Al،Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار می‌گیرد . ویژگی عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش است . عقیق نیمه شفاف، مات و دارای جلای شیشه‌ای است .

سنگ عقیق به عنوان یکی از خوش رنگ ترین و متنوع ترین سنگها نیز شناخته می شود . به طوری که شما به راحتی می توانید عقیق های به رنگ سفید، خاکستری تیره، سیاه، زرد، سبز، آبی روشن، سوسنی و قرمز پیدا کنید . بهترین عقیق های موجود را باید عقیق یمنی (سرخ) زرد و سفید دانست که ذرات فراوان میکا باعث براق شدن آنها می شود و بسیار زیبا و دیدنی هستند .

تاریخچه عقیق:

شاید برایتان جالب باشد که واژه عقیق از کجا آمده است، عقیق از اسم رودخانه ای به نام آگات در شبه جزیره سیسیل مشتق شده است .

احتملا از بستر این رودخانه در ایام قدیم قلوه سنگ‌های عقیق به دست می‌آمده است . عقیق‌هایی که در گذشته از معادن آلمان استخراج می‌شدند، دارای رنگ‌های قرمز صورتی و قهوه‌ای بوده و بین این لایه‌ها گاهی نیز نوارهای خاکستری رنگ دیده می‌شود . این معادن امروزه قابل استفاده نیستند .
یکی از اصلی ترین و مهمترین محل های یافت عقیق در قرن نوزدهم میلادی ایدار اوبرشتاین در آلمان است . در این بین عقیق های برزیلی بسیار معروف هستند و برای حکاکی بسیار مناسب و ایده آل هستند . در کشورهای دیگری همچون چین، مکزیک، نقاط مختلف آمریکا، هندوستان و مالاگاسی معادن بزرگ و مهم عقیق وجود دارد .

نخستین سنگ ایمان آورنده به خدا، پیامبر و ائمه علیهم السلام:

سلمان فارسی روایت می کند که روزی پیامبر اکرم (ص) به امیر مومنان (ع) فرمود : « یا علی، انگشتر را در دست راست کن تا از دسته مقربان الهی باشی ! »
حضرت عرضه داشت : « یا رسول الله، مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند ؟ »
پیامبر (ص) فرمود : « آن ها جبرئیل و میکائیل اند »
باز حضرت پرسیدند : « چه انگشتری در دست کنم ؟ »
پیامبر (ص) فرمود : « عقیق قرمز، پس همانا سنگ عقیق اول کوهی است که اقرار کرد به وحدانیت خدا و به پیامبری من و به وصایت تو یا علی و امامت فرزندان بعد از تو و به بودن بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت . »

عقیق در آیات و روایات:

ثواب انگشتر عقیق استفاده از انگشتر عقیق در صورتی که حلقه آن طلا نباشد برای مردان جایز و به حسب روایاتی که داریم ثواب نیز دارد و باعث زیاد شدن ثواب و فضیلت نماز هم می شود و از باب نمونه از امام صادق(ع) نقل شده که هیچ دستی که برای دعا به سوی خدا بالا می رود محبوب تر از دستی که در آن انگشتر عقیق باشد نیست . (وسائل الشیعه، ج ۷، ص ۱۴۴، باب ۶۶).

پیامبر اکرم (ص) : انگشتر عقیق در دست کنید مادامی که آدم آن را با خود داشته باشد اندوهی به او نمی رسد .
امام علی (ع) : دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر است از هزار رکعت که با آن نباشد .

در روایتی از قول حضرت فاطمه زهرا (ع) از پیامبر خدا (ع) آمده : کسى که انگشتر عقیق به دست کند، همیشه خیر می بیند .

در حدیث معتبر از حضرت صادق علیه السلام منقول است که انگشتری عقیق در دست کنید که مبارک است و امید هست که عاقبت صاحبش مقرون به خیر و نیکی باشد .
در روایت دیگری آمده است که هر کس انگشتر عقیق در دست داشته باشد، حاجتش برآورده است .
از حضرت صادق (ع) منقول است که انگشتر عقیق موجب ایمنی است در سفر .

استفاده از این انگشتری ویژه فرد و گروه خاصی نیست، البته باید حرمت آن را حفظ کرد و از آثار و فوائد آن آگاه بود .

در مورد استفاده از آنها، وضو داشتن لازم نیست و حتی رفتن با آن به دستشوئی به نظر همه مراجع اگر باعث هتک حرمت و بی حرمتی نشود، اشکال ندارد .

خواص و تاثیر عقیق بر بدن:

عقیق برای بیماری ها و ناتوانیهای چشمی بسیار موثر است و همچنین دارویی تقویتی برای دستگاههای تولید مثل می باشد و در واقع از روح جدید حمایت می کند : زیرا در دوران بارداری بسیار تأثیر برانگیز است . می توانیم از این سنگ برای درمان سردردها، گرفتگی های عضلانی و دردهای پشت استفاده کنیم . برای معالجه بیماری های صرع، کلیه، روده، پروستات، احتقاق و ورم ها نیز می توانیم از آن کمک گیریم . سنگ عقیق ریه ها، معده، کبد و مغز را تقویت می کند و محرکی برای دستگاه گوارش است و بیان و سخنوری را تسهیل می کند .

خواص سری و فوق العاده عقیق:

  • از بین بردن فقر
  • افزایش برکت و رزق و روزی
  • محافظت از چشم زخم
  • به وجود آوردن خوش شانسی و خوش اقبالی
  • به وجود آوردن شجاعت و از بین بردن ترس

عقیق و اثر بر روح و روان:

ارتعاشات این سنگ انسداد و موانع درونی را از بین می برد و انرژی منفی را از ما دور می کند . توصیه می شود آن را در آپارتمانها بکار برید تا نیروی منفی بدور باشی .

تقسیم بندی عقیق:

عقیق ها به دلیل ساختار لایه ای و شکل آنها در دسته بندی های مختلفی قرار میگیرند .

۱. عقیق خزه ای : دارای محتویاتی از بلورهای سبزرنگ میهمان به شکل خزه است . این نوع عقیق بسیار خاص و زیبا است که بهترین نوع آن را در هندوستان می توانید یافت کنید به این خاطر که یکی معادن مهم این نوع عقیق در هندوستان وجود دارد .

۲. عقیق شجری : عقیق شجری که در ایران بسیار معروف است و طرفداران بسیاری دارد در کشورهای خارجی به عنوان سنگ موشا نامیده می شود . این نوع عقیق به خاطر رنگ خاکستری و در اکثر موارد بی رنگ، نیمه شفاف و ساختار لایه مانند خود که بر روی سطح آن می توان اشکال مختلفی همچون درخت پیدا کرد بسیار متفاوت و زیبا هستند .

۳. عقیق چشمی : این نوع عقیق نیز همچون عقیق شجری بسیار معروف است، این نوع عقیق به خاطر لایه های دایره وار موازی و پوسته بودنشان بیشتر به یک چشم شبیه هستند .

۴. عقیق آبدار : عقیق آبدار را باید زیباترین نوع عقیق دانست که شفافیت و زیبایی خیره کننده ای دارد . خاصیت آبدار بودن این سنگ به خاطر مقدار آبی است که در هنگام پیدایش این سنگ در آن وجود دارد و به راحتی در تراش های نازک دیده می شوند .

۵. عقیق باباقوری : این نوع عقیق نیز همچون عقیق شجری بسیار معروف میباشد . این مدل عقیق به خاطر لایه های دایره وار موازی و پوسته بودنشان بیشتر به یک چشم شبیه هستند .

۶. عقیق سلیمانی : در دنیای سنگهای قیمتی عقیق را باید گل سرسبد دانست . سنگی با قدمت هزاران ساله که از دیرباز به عنوان یک سنگ زینتی مورد استفاده قرار میگرفت . این موضوع در فرهنگهای مختلف همچون مصریان بسیار دیده می شود . به طوری که با تراش عقیق به ساخت مهره، نگین انگشتر و تزئین ظروف می پرداختند . عقیق جزو کانی‌هایی است که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است . عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است . ترکیب شیمیایی آن سیلیس است و البته گاهی عناصری نظیر Al ،Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار می‌گیرد . ویژگی عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش است . عقیق نیمه شفاف، مات و دارای جلای شیشه‌ای است .

سنگ عقیق به عنوان یکی از خوش رنگ ترین و متنوع ترین سنگها نیز شناخته می شود . به طوری که شما به راحتی می توانید عقیق های به رنگ سفید، خاکستری تیره، سیاه، زرد، سبز، آبی روشن، سوسنی و قرمز پیدا کنید . بهترین عقیق های موجود را باید عقیق یمنی (سرخ) زرد و سفید دانست که ذرات فراوان میکا باعث براق شدن آنها می شود و بسیار زیبا و دیدنی هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *