گیاهان دارویی

درمان بیماری‌ها با سیاه‌دانه

نویسنده: حيدر رحمانپور

۱٫درمان سرگیجه ودردهای گوش:

هر روز صبح یک قطره روغن سیاه دانه در گوش می‌چکانند واطراف گوش‌ها را با آب چرب می‌کنند و سپس یک قاشق مرباخوری عسل با چند قطره روغن سیاه دانه مخلوط کرده وهرصبح ناشتا، حداقل به مدت یازده روز میل می‌کنند .

۲٫درمان بی‌خوابی:

پس از نماز وتر وقرائت سوره‌ی فاتحه سه مرتبه، آیة الکرسی (سه مرتبه )آمن الرسول (سه مرتبه ) معوذتین (دو سوره پایانی قرآن سه مرتبه ) وسوره اخلاص (سه مرتبه )یک فنجان شیر گرم وپنج قطره روغن سیاه دانه را مخلوط کرده بنوشید.

۳٫درمان بیماری‌های زنان وزایمان:

از مناسب‌ترین نوشیدنی‌ها برای دوران نفاس ودردهای ناشی از قاعدگی وتقویت بانوان این است که سیاه دانه را با انار بیابانی وآب جوشانده وبا عسل شیرین کرده سه بار در شبانه روز میل شود، می‌توان از این محلول به عنوان مامی پاک کننده‌ی مهبلی جهت شست وشوی اندام تناسلی زنان استفاده کرد.

۴٫درمان ریزش مو : 

مخلوطی از کوبیده سیاه دانه را که عصاره‌ی تره تیزک (شاهی )بدان اضافه شده با یک قاشق مرباخوری سرکه ویک فنجان روغن زیتون، خوب مخلوط کرده و به عنوان یک تونیک (تقویت کننده موی سر )می‌توان آن را مورد استفاده قرار داد این تونیک را می‌توان به مدت یازده روز در آغاز شب بر سر مالید، وپس از سه ساعت باآب گرم وشامپوی مناسب شست وشو داد .

۵٫درمان رماتیسم:

یک فنجان روغن سیاه دانه را کاملاً داغ می‌کنیم و سپس قبل از خواب آن را در محل درد مالیده، خوب ماساژ می‌دهیم وبعد محل مورد نظر را با یک تکه پارچه پشمی باندپیچی نموده واستراحت می‌کنیم .

۶ درمان بیماری قند:

خوشبختانه سیاه دانه نقش مهمی در درمان بیماری قند داردکه شرح آن بدین قرار است

-به اندازه‌ی یک لیوان از سیاه دانه آسیاب شده. نصف لیوان از بذر تره تیزک ،یک لیوان انارآسیاب شده (که پس از خشک شدن آن بدست می‌آید)، یک لیوان از ریشه کلم آسیاب شده که بعد از خشک کردن بدست می‌آید .

– اقلام فوق را خوب با هم مخلوط کنید ونصف قاشق از مخلوط به دست آمده باید حداقل نیم ساعت قبل از غذا میل شود، برای کاستن تلخی از معجون می‌توان نصف قاشق از عسل خالص بدان اضافه کرده ومیل نموده، استفاده از این معجون را تقریباً به مدت یک ماه ادامه داد.

۷٫درمان اسهال:

برای درمان اسهال با سیاه دانه یک قاشق غذا خوری از سیاه دانه‌ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره‌ی تره تیزک مخلوط کرده وپس از صرف غذا در سه وعده میل نمایید. با پایان یافتن اسهال درمان متوقف می‌شود.

  1. درمان ضعف قلب:

برخی ازافراد مبتلا به تپش قلب و ناتوانی پمپاژ خون هستند که درمان آن:ترکیب روغن سیاه دانه با عسل خالص به نسبت مساوی است.یک قاشق مرباخوری از معجون بدست آمده صبح ناشتا همراه با برخی تمرینات سبک ورزشی موجب تنظیم ربان قلب ودرمان اضطراب وتپش‌های قلب است.

۹٫درمان ناراحتی‌ها والتهاب کبد:

ناراحتی‌ها والتهابات کبدی فراوان است واشکال گوناگونی دارد که یکی از درمان‌های آن چنین است که مقداری از پودر سیاه دانه با گیاه صبر زرد (که به رنگ سرخی و زعفرانی و « آلوئه وآ» نیز نامیده می‌شود )رابا عسل مخلوط کرده وهر صبح ناشتا به مدت هفت روز یک قاشق مرباخوری ازآن میل شود ونیز می‌توان روغن سیاه دانه را که در حال جوش است با غنچه‌ی برگ‌های بید (برگ های کوچک )مخلوط کرده وپیش از خواب یک قاشق مرباخوری را به مدت یک هفته میل کنید.

۱۰٫تقویت گردش خون:

یک قاشق چای خوریاز روغن سیاه دانه را با یک قاشق غذاخوری عسل خالص همراه با دو حبه سیر له شده مخلوط کرده ومقدار مناسبی هر روز به مدت یک هفته میل نمایید.

۱۱٫درمان صداع (میگرن یا سردرد )  

سردرد(صداع )یا میگرن بیماری دردناکی است که برای درمان آن مطابق این برنامه ها می توان عمل کرد: نصف قاشق سیاه دانه کوبیده وآسیاب کرده با نصف قاشق اسیون (دانه هایی شبیه رازیانه دارد)وسه تکه میخک کوبیده شده را خوب با هم مخلوط کنید وبا یک لیوان شیر بجوشانید (بهتر است با کمی عسل خالص مخلوط وشیرین شود.) یک فنجان از این معجون دارویی را می‌توان در هنگام احساس درد و در آستانه‌ی سردرد ومیگرن نوشید . ضمناً با روغن سیاه دانه گیجگاه وشقیقه را چرب کنید .

۱۲٫درمان جوش‌های غرور جوانی :

به مقدار پنجاه گرم پودر سیاه دانه را که خوب آسیاب ونرم شده باشد با پنجاه گرم روغن کنجد ویک قاشق غذاخوری آردگندم (بهتر است گندم با سبوس باشد )خوب مخلوط می‌کنیم یک ترکیب روغنی پماد مانند حاصل می‌شود که می‌توان صبح وشب روی جوش‌های صورت مالید و پس از حدود یک ساعت بعد با آب گرم ویک صابون گیاهی کاملاً شست‌وشو داد .

– همچنین می‌توان به مقدار مساوی از روغن کرچک وروغن نعناع، هرکدام به مقدار سی گرم را با یکدیگر مخلوط کرده وپماد حاصل را هر روز دوبار صبح وشب بر روی جوش‌های غرور جوانی مالید وپس از حدود یک ساعت با آب گرم وصابون گیاهی شست وشو داد.

– دو مثقال سیاه دانه را نرم کوبیده با شش مثقال خاکسترچوب انگور مخلوط کرده در دو استکان سرکه حل کرده وروزی سه مرتبه بمالید وتا بهبودی کامل ادامه دهید.

۱۳٫درمان ناراحتی‌ها والتهابات کلیوی :

یک لیوان کوچک (استکان )از سیاه دانه را در یک لیتر آب جوشانده و با عسل شیرین کرده به مدت یک هفته صبح ناشتا آن را میل نمایید، التهابات کلیوی درمان خواهد شد . همچنین پور آسیاب شده‌ی سیاه دانه را به میزان یک قاشق غذاخوری در نصف لیوان روغن زیتون گرم مخلوط کرده، به صورت ضماد (مانند پماد روی یک تکه پارچه تمیز) در ناحیه‌ی کلیه آن جا که احساس درد می‌شود بگذارید. این عمل را یک بار در روز به مدت پنج روزادامه دهید.

هر روز مقداری جعفری را در یک لیوان آب جوشانده وهفت قطره از روغن سیاه دانه را بر آن افزوده وصبح وشب یک فنجان محتوی گرم را به مدت پنج روز تا ساکت شدن درد میل نمایید.

۱۴٫درمان ادرار غیر ارادی:

برای درمان آن توصیه می‌شود: پوسته تخم مرغ را پس از شستن وتمیز کردن به طور کامل، با حرارت مقداری تفت داده وبا مقداری سیاه دانه مخلوط کرده بکوبید تا کاملاً نرم ومخلوط شود یک قاشق چایخوری از مخلوط را در یک لیوان شیر ریخته آن را به هم بزنید، صبح وشب به مدت یک هفته میل کنید.

۱۵٫درمان دلپیچه ودردهای روده‌ای: 

روده با میکروب‌ها وباکتری‌های آلوده می‌شود درمان آن با سیاه دانه بدین قرار است: به مقدار مساوی زیره ونعناع و انسیون را جوشانده و هفت قطره روغن سیاه دانه به آن می‌افزاییم و با عسل خالص آن را شیرین کرده ودر موقع دلپچه ودلدرد آن را بنوشید.

۱۶٫درمان آسم وتنگی نفس:  

بیمارمبتلا بخار روغن سیاه دانه را استنشاق نماید تا تنگی نفس بهبود یابد همچنین بهتر است برای تأثیر درمانی بیشترسینه وحنجره بیمار قبل از خواب با روغن سیاه دانه چرب کرده ویک قاشق سیاه دانه‌ی آسیاب شده به مقدار دو گرم ناشتا مصرف نماید .

۱۷٫درمان تنبلی کبد:

برای تقویت فعالیت کبد غیر فعال یک کیلوگرم انجیر را در دو لیتر آب جوشانده وسپس یک قاشق غذا خوری عسل خالص و هفت قطره از روغن سیاه دانه را به آن اضافه نموده و صبح وشب به مدت یک هفته میل نمایید.

۱۸٫درمان کچلی وگری وبیماری‌های پوست سر:

یک قاشق سوپ خوری سیاه دانه را که خوب آسیاب و پودر نموده‌اید با یک قاشق چایخوری از عصاره ی سیر(سیر له شده عصاره آن بدست می‌آید)با یک فنجان سرکه رقیق، کاملاً مخلوط کنید مرهمی بدست می‌آید پماد مانند که می‌توان آن را به قسمت‌هایی از سر که مبتلا به گری وکچلی شده است مالیده وپس از سه ساعت مرهم را برداشته وبا روغن سیاه دانه چرب نموده واین روغن را تاروز بعد بر روی آن قسمت از پوست سر باقی گذاشت واین درمان را ادامه داده تا بهبودی حاصل شود .

۱۹٫درمان لک وپیس و برص با سیاه دانه:

مقداری سیاه دانه نکوبیده با مقداری سیاه دانه آسیاب شده وپوست آسیاب شده‌ی جانوری صحرایی به نام آفتاب پرست (که معمولاً در عطار ها موجود است) با مقداری سرکه رقیق خوب ترکیب کرده تا یک مرهم شبیه پماد بدست آید. این مرهم را هرصبح وشب بر روی محل لک و پیس و  برص بگذارید تا عارضه به اذن خداوند سبحان بر طرف گردد.

۲۰٫درمان سنگ‌های کلیه وسنگ‌های شنی باسیاه دانه:

یک فنجان سیاه دانه آسیاب شده را با دو قاشق عسل خالص مخلوط کرده، سه پره سیر را به آن اضافه کرده وکاملاً مخلوط نموده این مخلوط را سه قسمت کرده وپس از صرف صبحانه میل نمایید بهتر است نیم ساعت پس از صرف معجون شربت آبلیموی تازه که آبلیموی آن با پوست لیمو آب گیری شده باشد مصرف نمایید.

۲۱٫درمان عوارض چشمی با سیاه دانه:

افرادی که مبتلا به چشم درد هستند می‌توانند چند قطره روغن سیاه دانه را در یک لیوان شیر ریخته وقبل از خواب بنوشند. همچنین قبل از خواب دو طرف گیجگاه ودو ابرو را با سیاه دانه چرب کرد.

۲۲٫درمان افسردگی وکسالت با سیاه دانه:

صبح ناشتا یک لیوان مخلوطی از آب پرتقال وآب هویج که به آن هفت قطره روغن سیاه دانه افزوده‌اید را میل کنید و این روش را به مدت پنج الا ده روز ادامه دهید. توصیه می‌شود افراد مبتلا به افسردگی وکسالت، متصل به یاد خدا باشند و در هنگام روز و نیز بعد از نماز عصر نخوابند ولی خواب قیلوله که خواب میان ظهر وعصر است مفید می‌باشد.

۲۳٫درمان نازایی وعقیم بودن با سیاه دانه:

نازایی علل وعوامل گوناگونی دارد، به تجربه ثابت شده که سیاه دانه اثر عجیبی بر روی فعالیت‌های باروری ورفع نازایی دارد. از این رو توصیه می‌شود: اقلام زیر رابا عسل خالص مخلوط کنید واثر آن را به آزمون بگذارید:

¯ یک لیوان سیاه دانه آسیاب شده ونرم

¯ نصف لیوان شنبلیله آسیاب شده وکوبیده

¯ یک لیوان تخم خشک وآسیاب شده تربچه

اقلام یاد شده را با عسل خالص مخلوط واز معجون حاصله قبل از غذا صبح وشب به اندازه‌ی یک قاشق مرباخوری در هر وعده (صبح وشام) میل نموده وسپس یک لیوان شیر روی آن بنوشید و این روند را به مدت سه ماه ادامه دهید .

۲۴٫باز شدن رنگ چهره ورفع زردی آن با سیاه دانه:

چنان چه سیاه دانه نرم ساییده و با روغن زیتون خمیر نموده و هر صبح صورت را با آن چرب نمایید موجب رفع چین و چروک صورت شده وچهره سرخ و گلگون می‌شود.

۲۵٫تهیه پادزهر ورفع گزیدگی حشرات با سیاه دانه:

خوردن یک ونیم مثقال سیاه دانه پودر شده با کمی سرکه و آب نیم گرم (به مدت سه روز )جهت رفع اثر زهر جانوران گزنده و به ویژه رتیل وعقرب و درمان ورم سگ گزیدگی مفید است. هم چنین مالیدن روغن سیاه دانه به محل نیش زدگی مفید است.

۲۶٫درمان تب با سیاه دانه:

چنان چه مقداری سیاه دانه را نرم ساییده و با کمی سکنجبین میل نمایید تب‌های شدید به ویژه تب‌هایی که از غلبه بلغم باشد را بر طرف می‌کند .

۲۷٫درمان بواسیر و رفع زگیل پوستی با سیاه دانه:

اگر مقداری سیاه دانه را سوزانده و نرم سائیده و آن را با آب مورد (که از خیساندن سه الی چهار روز برگ مورد در آن بدست آمده باشد) خمیر نموده، به صورت مرهم در آورده و بمالند بواسیر را درمان کرده و هم چنین در از بین بردن زگیل میخچه‌ی پا مؤثر است.

  1. رفع لک ودرمان امراض پوستی (به ویژه برص ) با سیاه دانه:

مالیدن سیاه دانه سوخته وپودر شده با کمی سرکه به محل لک وبرص (لک‌های سفید روی پوست )جهت پاک کردن آنها از روی پوست مفید است .

هم چنین جهت از بین بردن جوش های پوستی چهار ونیم مثقال سیاه دانه را با چهار ونیم مثقال تخم کتان مخلوط کرده و نرم سائیده و در یک استکان حل کرده وبمالند.

  1. درمان کم‌سویی چشم با سیاه‌دانه:

جهت رفع کم سویی چشم و ازدیاد قوه‌ی بینایی پنج گرم سیاه دانه را نرم کرده دو ونیم گرم آن را صبح و دو و نیم گرم آن را عصر همراه با عسل یا شربت میل نمایید.

۳۰٫رفع خارش پوستی با سیاه دانه:

اگر مقداری روغن گل سرخ یا روغن بادام تلخ را با پودر سوخته شده سیاه دانه خمیر کرده و به محل خارش پوست بمالید خارش بدن که به علت سردی باشد را از بین می‌برد.

  1. رفع ریزش مو و درمان تاسی با سیاه دانه:

چنانچه موم عسل را گداخته و با روغن گل سرخ و کمی حنا خمیر کرده و مقداری پودر سوخته‌ی سیاه دانه را به آن بیفزایید و بر سر ببندید مانع ریختن موی سر شده و در صورت مصرف مداوم موجب رویاندن موی می‌شود.

۳۲٫درمان فراموشی (نسیان) با سیاه دانه:

جهت تقویت حافظه و رفع فراموشی یک ونیم مثقال سیاه دانه را با یک ونیم مثقال خردل مخلوط کرده نرم سائیده ودر عسل حل کرده و غرغره نمایید . همچنین کشیدن پودر سیاه دانه به صورت انفیه در بینی نیز در رفع خستگی مغز مؤثر است.

۳۳٫درمان صدا کردن گوش و رفع درد دندان با سیاه دانه:

اگر سیاه دانه را جوشانده وآب صاف شدهی آن را با روغن قز مخلوط کرده و دوباره بجوشانید تا آب آن تبخیر شود و روغن بماند واین روغن را در گوش بچکانید رافع درد گوش و صدا کردن آن می‌شود. هم‌چنین مضمضه‌ی آب جوشانده سیاه دانه با سرکه جهت درد دندان که به علت سردی باشد مفید است.

  1. درمان آلرژی (حساسیت فصلی ) با سیاه دانه:

اگر مقداری سیاه دانه را جوشانده ویا آن را بو بدهید و به صورت گرم گرم در پارچه‌ای ریخته وبر سر ضماد نمایید رفع زکام که با آب ریزش و عطسه فراوان باشد می‌گردد.

همچنین در رفع عطسه زیاد و حساسیت به بوها و عطر گل‌های فصلی مؤثر است .

*سیاه دانه را نرم کنید وبا آب گرم خمیر کرده وبر سر مالیده و ببندید و پس از دو ساعت سر را بشویید .

منبع: خواص سیاه‌دانه و عسل دکتر محمد دریایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *