دسته بندی نشده

عسل گشنیز طبیعی

عسل گشنیز چیست ؟ خواص درمانی عسل گشنیز ، این عسل یکی دیگر از نواع عسل ها است که رنگ آن عقیقی کم رنگ است . فصل برداشت آن از اوایل خرداد تا اوایل تیر است .

گشنیز

گشنیز نوعی گیاه علفی ، بی کرک ، دارای ساقه راست ، شفاف و کم و بیش شیار دار است که نام علمی آن Coriandrum sativum می باشد . برگ های گشنیز بر دو نوع متمایز یکی در قاعده و منقسم به قطعاتی با لوب های کم عمق و دندانه دار و دیگری در طول ساقه و دارای پهنکی منقسم به رشته های باریک و نخی شکل . گل های کوچک ، ریز ، به رنگ سفید یا صورتی ، مجتمع به صورت چتر مرکب دارد . قسمت مورد استفاده گشنیز میوه آن است که به غلط مانند سایر گیاهان این تیره دانه خوانده می شود . این گیاه بومی که در جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا یافت می شود ، دارای حداکثر ارتفاع نیم متر می باشد . کاشت این گیاه در 65 درصد از کل کشور ایران  رایج می باشد . اغلب گشنیز تولیدی ایران در شهرستان  نهاوند واقع در استان همدان یافت می شود . این گیاه معمولا به صورت خشک شده وارد بازار می شود . البته مردمان ایران از برگ و ساقه آن هم به عنوان نوعی سبزی خوردنی استفاده می کنند . در غذاها به خصوص غذاهای تایلندی از این گیاه استفاده بسیاری می شود .
از فواید این گیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1. کاهش اضطراب و بی خوابی
2. ادرار آوری این گیاه در انسان ، کاهش فشار خون ، دفع سنگ های کلیه و مثانه و رفع تجمع آب در بافت ها را به دنبال دارد .

 

گیاه گشنیز و علم پزشکی

در قرون دور از این گیاه جهت درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است . بقراط یکی از پزشکانی بود که از این گیاه  برای علاج بیماران استفاده زیادی می کرد .
در قرون وسطی ، داروهای جنسی را از این گیاه می ساختند . باور پزشکان قدیم بر پیشگیری گشنیز در برابر بیماری ها بوده است . به همین جهت به افراد مبتلا به بیماری آبله استفاده از گشنیز را توصیه می کردند تا از بروز عفونت جلوگیری کند .
گشنیز گیاه علفی یک ساله ، سبز رنگ و دارای ارتفاع 80 سانتی متر است که برگ های آن در دو شکل ظاهری ساقه و برگ و میوه یافت می شوند . قسمت دندانه دار و قسمت باریک و نازک این گیاه را ساقه و قسمت قابل استفاده و خوردن را میوه و برگ گویند .
گشنیز دارای میوه ای دایره ای شکل و به رنگ زرد است که در صورت تازه بودن ، به خاطر بوی نامطبوعی که دارد خورده نمی شود ولی از این میوه پس از آن که خشک شد ،  بوی نامطبوعش از بین رفته و بویی خوش جای آن را می گیرد .

خواص گشنیز

په توصیه پزشک و دانشمند مسلمان ، دکتر زکریای رازی ، از این گیاه جهت رفع سردرد و سستی استفاده می شده است . البته امروزه نیز از گشنیز برای درمان و پیشگیری از بیماری ها استفاده می شود که در زیر شما را با برخی از آنها آشنا می کنیم .
1. ترکیب عسل با پودر شده تخم گشنیز ، بدن را تقویت می کند .
2. تخم گشنیز در تقویت معده و هضم غذا بسیار موثر است . همچنین ، کار ضدعفونی و از بین بردن باکتری های روده و معده را نیز بر عهده دارد که مصرف روزانه 2 تا 5 گرم تخم گشنیز بو داده ، در این کار موثر است .
3. تخم گشنیز ادرارآور است .
4. جوشانده تخم گشنیز برای نرم کردن سینه کاربرد بسیاری دارد . برای تهیه این جوشانده مقدار 10 تا 30 گرم تخم گشنیز را در یک لیتر آب بریزید و اجاره دهید تا دم شود . سپس مانند چای ، با نبات یا قند آن را بنوشید .
5. سوپ مرغ با گشنیز تازه اثر معجزه آسایی در برطرف کردن تب و سرماخوردگی دارد .
6. مخلوط عسل با 2 تا 5 گرم تخم گشنیز در افزایش شیر مادران شیرده تاثیر فراوانی دارد .
7. یکی از مهمترین نیرو دهنده های قلب و نشاط آورنده ها ، تخم گشنیز است .
8. جویدن تخم گشنیز باعث تسکین درد دندان شما می شود .
9. جهت جلوگیری از ترش کردن و مسمومیت غذایی از گشنیز استفاده می شود .
10. جهت از بین بردن بوی بد دهان سوپ یا آش گشنیز بخورید .

 

عسل گشنیز چیست ؟

عسل گشنیز یکی از انواع عسل تک گیاه است که در تهیه آن ، زنبور عسل شهد و گرده گیاه گشنیز را جمع آوری می کند و به کندو می برد . این عسل عطر گشنیز را دارد و در صورت ارگانیک بودن ، دارای ساکارز کمتر از 2 درصد می باشد .  اعتدال طبع و گرمی اندک این عسل ، محبوبیت بیشتر آن را به دنبال داشته است .
بهتر است که این عسل را صبح وقتی از خواب بیدار شدید و شب نیم ساعت قبل از آنکه بخوابید ، با آب ولرم مخلوط کرده و آن را به شکل شربتی در بیاورید و بنوشید .

 

خواص درمانی عسل گشنیز

بسیاری از خواص گشنیز ، شامل عسل گشنیز نیز می شود .
برخی از خواص عسل گشنیز عبارت اند از :
1. درمان سرفه های تحریکی
2. درمان درد های عضلانی
3. کمک به هضم غدا
4. جلوگیری از حساسیت ( آلرژی )
5. جلوگیری از صرع و تشنج
6. بهبود التهاب مثانه و پروستات

 

بهترین طریقه مصرف

مخلوط کردن دو تا سه قاشق عسل گشنیز با آب ولرم و سپس اضافه کردن آب یک لیموی ترش تازه به این شربت از بهترین نوشیدنی های طبیعی است و ضد سرطان و ضد عفونی کننده نیز می باشد و از تمام خواص عسل مصرف شده به علاوه میزان بالای ویتامین C موجود در آب لیموی طبیعی برخوردار است.

 

 

سخن پایانی

همانطور که مشاهده نمودید عسل گشنیز  در درمان سرفه ها ، درد های عضلانی ، مشکلات هضم غذا ، آلرژی ، صرع و تشنج موثر است .

خرید این محصول با قیمت شگفت انگیز 55000 تومان:

https://bojno.ir/محصول/%d8%b9%d8%b3%d9%84-%da%af%d8%b4%d9%86%db%8c%d8%b2-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%db%8c/?feed_id=784&_unique_id=5e6b4287abb00
——————————————-
#allergies #asal #asal_geshniz #bojno #coriander #coriander_honey #cough #digestion #epilepsy #honey #inflammation #muscle_pain #online #ارگانیک #دارو_گیاهی #طب_اسلامی #طب_سنتی #عسل_آنلاین #عسل_اینترنتی #عسل_طبیعی #عسل_گشنیز #عطاری #عطاری_آنلاین #عطاری_اینترنتی #گشنیز

محصولات طبیعی محصولات سنتی محصولات ارگانیک بجنو عطاری آنلاین عطاری اینترنتی داروگیاهی